A defibrillátor egy orvosi eszköz, amelyet arra terveztek, hogy olyan életmentő elektromos impulzust ad le, amely képes újraindítani a szívverést, ha a szív leáll vagy rendellenesen ver.
A szív izomsejtjei speciális elektromos impulzusokra reagálnak, amelyek koordinálják a szívverést. Ha ezek az impulzusok túl gyorsan, túl lassan, vagy egyébként szabálytalanul keletkeznek, ez rendellenes szívritmust, vagy aritmiát okoz. Egyes aritmiák, mint például a pitvarfibrilláció vagy a kamrafibrilláció, olyan súlyosak lehetnek, hogy a szív nem képes hatékonyan vért pumpálni, ami életveszélyes állapot, ami szívmegállást okozhat.
Ekkor jön képbe a defibrillátor. A defibrillátor által kibocsátott nagy energiájú elektromos impulzus (vagy sokk) képes „újraindítani” a szívritmust, lehetővé téve, hogy a szív ismét normálisan működjön. Ez a folyamat defibrillációnak nevezik.
Az automata külső defibrillátorok (AED-k) olyan eszközök, amelyeket kifejezetten úgy terveztek, hogy a nem orvosi személyzet is képes legyen használni őket vészhelyzetben. Az AED-k képesek értékelni a szívritmust, és ha szükséges, automatikusan alkalmazni a defibrillációt.
Az AED-ket gyakran közterületeken találhatók, mint például sportlétesítményekben, repülőtereken, és bevásárlóközpontokban, ahol gyors válasz idő kritikus lehet a túlélési esélyek növelése érdekében.
Emlékeztetőül, bár az AED-ket úgy tervezték, hogy a laikusok is használhassák őket, fontos, hogy mindenki, aki AED-t használ, vegyen részt alapvető elsősegély- és CPR (szívmasszázs és mesterséges lélegeztetés) képzésen, hogy felkészülten tudjanak reagálni szívmegállás esetén.
A defibrillátorok használatának alapvető elve az, hogy olyan erős elektromos sokkot adnak a szívnek, amely „nullázza”, vagy „újraindítja” a szív elektromos rendszerét. Ezáltal a szív saját természetes pacemaker sejtjei képesek lehetnek újra szabályozni a szívverést. Ez hasonló a számítógép újraindításához, amikor valami nem működik megfelelően: az újraindítás „nullázza” a számítógép rendszerét, és lehetővé teszi, hogy a programok újra helyesen fussanak.
A defibrillátorok lényegében két elektrodát (párnát vagy padot) használnak, amelyeket a beteg mellkasára helyeznek. Az elektrodák közötti erős elektromos áramot alkalmazva a defibrillátor képes „újraindítani” a szív elektromos rendszerét.
A defibrillátorok azonnali használata létfontosságú lehet, ha valaki szívmegállást szenved. Minél gyorsabban alkalmazzák a defibrillációt a szívmegállás után, annál nagyobb az esély a túlélésre. Ezen okból kifolyólag sok közterületen, mint például repülőtereken, bevásárlóközpontokban, sportstadionokban és iskolákban helyeznek el automatikus külső defibrillátorokat (AED-ket).
Az AED-k olyan hangutasításokkal vannak ellátva, amelyek lépésről lépésre segítik az embert a használatukban, így a laikusok is képesek lehetnek alkalmazni őket vészhelyzetben. Az AED-k képesek detektálni a szívritmust, és ha a szívritmus rendellenes, akkor képesek alkalmazni a defibrillációt.
Annak ellenére, hogy az AED-k laikusok számára is használhatók, a legjobb, ha a defibrillációt képzett orvosi szakember végzi. Ha valaki szívmegállást szenved, azonnal hívják a mentőket, és kezdjék el a CPR-t, míg a mentőszemélyzet meg nem érkezik. Ha van kéznél AED, azt is használják az orvosi segítség megérkezéséig.
A defibrilláció alapvetően egy „újraindítási” eljárás a szív számára, amely az általa generált rendszertelen vagy kaotikus elektromos aktivitást megszünteti, és lehetővé teszi a szívnek, hogy visszatérjen a normális ritmusához. A defibrilláció során a defibrillátor nagy intenzitású elektromos impulzust generál, amelyet a szívbe vezetnek, hogy normalizálja annak elektromos aktivitását.
Az elektromos impulzusok, amelyeket a defibrillátor generál, elég nagyok ahhoz, hogy megzavarják a szív abnormális elektromos aktivitását, ami a szívmegállást okozza. Az a cél, hogy ezek az impulzusok „nullázzák” a szívet, ami lehetővé teszi a szívnek, hogy újra kezdje a normális, rendszeres ütést.
Az automatikus külső defibrillátorok (AED-k) olyan eszközök, amelyeket úgy terveztek, hogy a laikusok is használhassák őket. Ezek az eszközök lényegében elektromos sokkot adnak a szívnek egy elektroda-padon keresztül, amit a mellkasra helyeznek. Az AED-k úgy vannak programozva, hogy automatikusan érzékeljék, ha a szívnek szüksége van defibrillációra, és ebben az esetben automatikusan alkalmazzák azt.
Ez nemcsak azt jelenti, hogy bárki használhatja őket, hanem azt is, hogy ezek az eszközök nagyon hatékonyak lehetnek a szívmegállás esetén. Tény, hogy az AED-k használata jelentősen növelheti a szívmegállásban szenvedő személy túlélési esélyét, különösen, ha az AED-t a szívmegállás első perceiben alkalmazzák.
Összefoglalva, a defibrilláció alapvető életmentő technika, amely képes „újraindítani” a szívet a szívmegállás esetén, és a modern AED-k olyan technológiát kínálnak, amely lehetővé teszi a laikusok számára is, hogy biztonságosan és hatékonyan alkalmazzák ezt a technikát vészhelyzetben.