Danube Free Sky projekt: nemzetközi madárvédelem

Címszavakban

A klímaváltozás súlyos következményei miatt a vadon élő madárfajok védelme kritikus fontosságúvá vált. A madarakat fenyegető legnagyobb veszélyek közé tartozik az áramütés és az elektromos vezetékekkel való ütközés, amelyek évente több ezer elkerülhető pusztulást és sérülést okoznak. Az Európai Unió LIFE programjának támogatásával indult Danube Free Sky (Dunai szabad égbolt) projekt célja, hogy hatékonyan csökkentse ezeket a fenyegetéseket.

A program keretében több mint 245 kilométernyi, kiemelt jelentőségű távvezeték láthatóságát növelik, valamint a legveszélyesebb oszlopok közül több mint 3200-at alakítanak át a madarak biztonsága érdekében. A projekt határokon átnyúló, széleskörű együttműködésnek köszönhetően számos európai madárfaj Duna menti vándorlási útvonala, pihenőhelye és telelőhelye mentesülhet a problémától.

A projekt megvalósítása több mint 5 évet ölel fel, és 7 országból érkező 15 partner szoros együttműködésén alapul. A szakemberek a leghatékonyabb megoldásokat alkalmazzák a madarakat fenyegető veszélyek megelőzése érdekében. A távvezetékekkel és a közművek egyéb szerelvényeivel való kölcsönhatás okozta madárpusztulást eddig több mint 380 madárfaj esetében dokumentálták, beleértve a kritikusan veszélyeztetett fajokat is.

Ad 2
Online Marketing és Pszichológia című könyv

A projekt területén mintegy 2074 kilométer hosszúságban 8 típusú, a madarakra különösen veszélyes lengővezeték található. Ezek komoly fenyegetést jelentenek 12 madárfaj telelő és költő populációjára nézve. A Danube Free Sky Life projekt magyarországi partnere a Mavir Zrt., a program pedig a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a Fertő-Hanság Nemzeti Park területét keresztező nagyfeszültségű távvezetékek térségében valósul meg.

Ez a nemzetközi összefogás kulcsfontosságú lépés a madarak védelme érdekében. A projekt nem csak a közvetlen beavatkozások révén csökkenti a madárpusztulást, hanem példát mutat a hatékony, határokon átívelő együttműködésre is. A Danube Free Sky projekt sikere inspirációt jelenthet más régiók és országok számára is, hogy hasonló kezdeményezéseket indítsanak a veszélyeztetett madárfajok megóvása érdekében.

Ahogy a klímaváltozás hatásai egyre súlyosabbá válnak, úgy nő az ilyen jellegű projektek jelentősége. A madarak védelme nem csak önmagában fontos, hanem az egész ökoszisztéma egyensúlyának megőrzése szempontjából is. A Danube Free Sky projekt remélhetőleg hozzájárul majd ahhoz, hogy a Duna menti madárpopulációk biztonságban fennmaradhassanak, és tovább gazdagíthassák Európa természeti örökségét.

Ad 3
Tanulj reklámpszichológiát a könyvemből

Címkék:

Ne maradj le

Ajánljuk

Csak 5775 Ft

Népszerű

Male electrician working in switchboard. Male electrician in overalls working with electricity.

Elektromos hálózat tervezése, számítások (pl. vezeték keresztmetszet számítása, túláramvédelem)

„Túl kell méretezni egy kicsit, biztos, ami biztos.” Ez a mondat sokszor elhangzik egy villanyszerelő műhelyében, amikor egy új hálózatot terveznek, vagy egy régi rendszert korszerűsítenek. A gyakorlatias gondolkodás megvédhet a hibáktól – de vajon elég-e? Az elektromos hálózatok precíz tervezése ma már nemcsak technikai, hanem energetikai, gazdaságossági és biztonsági kérdés is. A múlt század...
Terminal blocks and distribution blocks, close up.

Elosztószekrény és biztosítékok szerepe

Első látásra az elosztószekrény és a benne sorakozó biztosítékok csupán szürke lakatszekrény a pinceszinten: felnyitjuk, kattan egy kismegszakító, és az emeleti lámpa újra világít. A villamosipar történetének azonban egyik legdrámaibb pillanata kapcsolódik hozzájuk. Amikor Thomas Edison 1880. március 19‑én New Yorkban szabadalmaztatta a „Safety Fuse Blockot”, még nem sejtette, hogy a következő másfél évszázadban az...
Auto mechanic checking car battery voltage

Kisfeszültségű hálózatok típusa

A villanyszerelői gyakorlatban a „kisfeszültség” kifejezés első hallásra egyszerűnek tűnik: Európában mindaz a váltakozó áramú hálózat, amely 1000 V AC alatt marad, illetve egyenáramnál 1500 V DC alatt tartja a kapocsfeszültséget. A hétköznapi valóság azonban összetettebb. A jogi‑szabványos kategória mögött eltérő hálózati struktúrák, földelési filozófiák, védelmi stratégiák és felhasználói kockázatok állnak, amelyek a szakembert egészen más döntésekre kényszerítik egy...
Preparatory phase of house renovation.

Fázis, null, földelés – mit jelentenek?

Ha egy villanyszerelő kézbe veszi a fáziskeresőt, a legtöbb megrendelő csupán annyit lát: a csavarhúzó végén felvillan a neon, a szakember pedig elégedetten bólint: „van fázis”. Valójában ennél sokkal összetettebb döntésháló lép működésbe: melyik vezető hordoz potenciált, hová tér vissza az áram, hol csurog le a hibaáram, és milyen úton teremtjük meg azt a mesterséges...

Kapcsolat

© Copyright 2025