Innovatív kisautomaták forradalma az elosztószekrényekben

Címszavakban

Az 1960-as évek közepén egy új technológiai vívmány jelent meg a villamossági iparban, amely örökre megváltoztatta az elosztószekrények tervezését és szerelését. A Villamosság című szaklap 1965 júliusi számában egy cikk részletesen bemutatta a külföldön újonnan megjelenő „biztosító-szerelvényeket”, amelyek mind műszaki megoldások, mind formaképzés tekintetében a hazai típusok előtt jártak.

Ezek az eszközök a ma ismert DIN-sínre pattintható, moduláris kialakítású kisautomaták előfutárai voltak. A Siemens, az AEG, a Brown-Boveri és az Elin gyárak összehangolták erőfeszítéseiket, és forgalomba hozták a 380 V és 25 A-ig használható, mindössze 17,5 mm széles és 45 mm magas kisautomatákat. Az áramerősség-lépcsőzésük a szokásos volt, de kompakt méretüknek köszönhetően lehetővé tették a védendő áramkörök szerelvényeinek kis helyigényű, kisméretű szekrényben való elhelyezését.

A tervezők és szerelő szakemberek számára ezek a készülékek megkönnyítették a munkát, hiszen könnyebben alkalmazkodtak a szűk elhelyezési lehetőségekhez. Az automatás védelem előnyei nyilvánvalóak voltak az olvadóbiztosítós megoldással szemben, ráadásul kevesebb helyet is igényeltek. További előnyt jelentett, hogy az egymás mellé sorolt automatákat közös billentőkarral két- és háromsarkú kapcsoló-automatákká lehetett alakítani.

A biztosítószekrények alapját kezdetben idomacél váz és acéllemez ajtó alkotta, de az újabb trendek a műanyag szekrények, vázak és ajtók felé mutattak. Ezek a megoldások rendkívül könnyűek, érintésvédelmi és balesetelhárítási szempontból megnyugtatóak voltak, sőt esztétikailag is jobban mutattak, mint fémes társaik. A nagytömegben gyártott préselt műanyag szekrények és tartozékaik olcsón kerültek forgalomba, így a műszaki fejlesztés egyben gazdasági előnyökkel is járt.

Ad 2
Online Marketing és Pszichológia című könyv

A biztosítószekrényekben a túláramvédő kisautomaták vagy biztosítók mellett megjelentek az érintésvédelmi hibaáram-kapcsolók is, amelyeket szintén bevontak a méretkoordinációba. Felerősítésük, törzsrész-magasságuk és mélységi méretük megegyezett a kisautomatákéval, így azok mellé sorolva könnyen beépíthetők voltak.

A cikk végkövetkeztetése egyértelmű volt: a gyártóknak foglalkozniuk kell a gazdaságos, kis helyigényű, korszerű biztosítószekrények kialakításával, és ezen a téren fokozott mértékben kell alkalmazniuk a műanyagokat. Az automaták méretcsökkentése, minőségjavítása és felerősítési módjuk korszerűsítése mellett ez jelentette a jövő útját.

Az innovatív kisautomaták megjelenése forradalmasította az elosztószekrények világát. A kompakt méretek, a moduláris kialakítás és a műanyagok előretörése lehetővé tette a hatékonyabb, gazdaságosabb és esztétikusabb megoldások térnyerését. Ez a technológiai áttörés megalapozta a modern villamossági ipar fejlődését, és utat nyitott a ma ismert korszerű elosztószekrények felé.

Ad 3
Tanulj reklámpszichológiát a könyvemből

Címkék:

Ne maradj le

Ajánljuk

Csak 5775 Ft

Népszerű

Male electrician working in switchboard. Male electrician in overalls working with electricity.

Elektromos hálózat tervezése, számítások (pl. vezeték keresztmetszet számítása, túláramvédelem)

„Túl kell méretezni egy kicsit, biztos, ami biztos.” Ez a mondat sokszor elhangzik egy villanyszerelő műhelyében, amikor egy új hálózatot terveznek, vagy egy régi rendszert korszerűsítenek. A gyakorlatias gondolkodás megvédhet a hibáktól – de vajon elég-e? Az elektromos hálózatok precíz tervezése ma már nemcsak technikai, hanem energetikai, gazdaságossági és biztonsági kérdés is. A múlt század...
Terminal blocks and distribution blocks, close up.

Elosztószekrény és biztosítékok szerepe

Első látásra az elosztószekrény és a benne sorakozó biztosítékok csupán szürke lakatszekrény a pinceszinten: felnyitjuk, kattan egy kismegszakító, és az emeleti lámpa újra világít. A villamosipar történetének azonban egyik legdrámaibb pillanata kapcsolódik hozzájuk. Amikor Thomas Edison 1880. március 19‑én New Yorkban szabadalmaztatta a „Safety Fuse Blockot”, még nem sejtette, hogy a következő másfél évszázadban az...
Auto mechanic checking car battery voltage

Kisfeszültségű hálózatok típusa

A villanyszerelői gyakorlatban a „kisfeszültség” kifejezés első hallásra egyszerűnek tűnik: Európában mindaz a váltakozó áramú hálózat, amely 1000 V AC alatt marad, illetve egyenáramnál 1500 V DC alatt tartja a kapocsfeszültséget. A hétköznapi valóság azonban összetettebb. A jogi‑szabványos kategória mögött eltérő hálózati struktúrák, földelési filozófiák, védelmi stratégiák és felhasználói kockázatok állnak, amelyek a szakembert egészen más döntésekre kényszerítik egy...
Preparatory phase of house renovation.

Fázis, null, földelés – mit jelentenek?

Ha egy villanyszerelő kézbe veszi a fáziskeresőt, a legtöbb megrendelő csupán annyit lát: a csavarhúzó végén felvillan a neon, a szakember pedig elégedetten bólint: „van fázis”. Valójában ennél sokkal összetettebb döntésháló lép működésbe: melyik vezető hordoz potenciált, hová tér vissza az áram, hol csurog le a hibaáram, és milyen úton teremtjük meg azt a mesterséges...

Kapcsolat

© Copyright 2025