• 2024.05.08. 20:23

Villámgyors Villanyszerelő

Ha villanyszerelőre van szükséged, akkor keress minket!

Magyarország villamosenergia-felhasználása 2022-ben

Magyarország villamosenergia-felhasználása 4,4%-kal emelkedett 2022-ben a 2021-es évhez képest, elérve a 48 749 GWh-t. A növekedés mögött a gazdaság élénkülése, a hűtési hőmérséklet emelkedése és az elektromos járművek elterjedése állt.

A fogyasztás megoszlása az alábbiak szerint alakult:

  • Háztartások: 24,7%
  • Ipar: 32,2%
  • Szolgáltatások: 22,4%
  • Közlekedés: 0,7%

A villamosenergia-termelés 38 742 GWh volt 2022-ben, melynek 52,3%-a származott fosszilis tüzelőanyagokból (szén, földgáz). A nukleáris energia 44,4%-ot tett ki, míg a megújuló energiaforrások 3,3%-kal járultak hozzá a termeléshez.

Magyarország 10 007 GWh villamos energiát importált 2022-ben, ami a bruttó felhasználás 20,5%-át tette ki. Ezzel szemben 444 GWh energiát exportáltunk is.

A kormány célja, hogy 2030-ra a villamosenergia-termelés 90%-a fosszilis tüzelőanyagoktól mentes legyen. Ennek elérése érdekében a megújuló energiaforrások fejlesztését támogatják. A villamosenergia-felhasználás várhatóan tovább fog növekedni a következő években.

A villamosenergia-árak alakulása

A 2022-es évben a villamosenergia-árak jelentősen emelkedtek a globális energiapiaci trendek következtében. A magyarországi lakossági árak a rezsicsökkentésnek köszönhetően 2022 végéig nem emelkedtek, de 2023 elejétől a piaci árakhoz igazították őket.

A megújuló energiaforrások térnyerése

A magyar kormány célja, hogy 2030-ra a villamosenergia-termelés 90%-a fosszilis tüzelőanyagoktól mentes legyen. Ennek elérése érdekében a megújuló energiaforrások fejlesztését támogatják. A naperőművek kapacitása 2022-ben jelentősen bővült, és a szélerőművek építése is felgyorsult.

Az energiahatékonyság növelése

Az energiahatékonyság növelése fontos szerepet játszik az energiafelhasználás csökkentésében és a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség mérséklésében. A magyar kormány számos programot indított az energiahatékonyság javítása érdekében, többek között épületenergetikai korszerűsítési programokat és energiatakarékossági kampányokat.

A jövő kihívásai

Magyarország villamosenergia-ellátása a jövőben számos kihívással szembesülhet. A fosszilis tüzelőanyagokról való átállás jelentős befektetéseket igényel. A klímaváltozás hatásai, mint a szélsőséges időjárási események, fokozott terhet róhatnak az energiarendszerre.

A kihívások leküzdése érdekében szükséges a villamosenergia-rendszer korszerűsítése, a megújuló energiaforrások térnyerésének felgyorsítása, az energiahatékonyság növelése és a fogyasztók tudatosságának fejlesztése.

Forrás:

You cannot copy content of this page