Az elektromos szerelési munkák díjszabása 2024–2025-ben jelentősen függ a konkrét feladattól, a munka bonyolultságától és a helyszíntől. Az utóbbi években az infláció és a szakemberhiány miatt az árak emelkedtek, különösen a nagyvárosokban . Az alábbiakban kategóriánként összefoglaljuk a legjellemzőbb munkadíjakat (Ft-ban), minimum-maximum és átlagos árakkal, ahol lehetséges.
Konnektor csere
A konnektorok cseréjének munkadíja általában darabonként értendő. Az alapvető konnektorok cseréje jellemzően 5 000 – 10 000 Ft/db, míg a különleges (pl. gyermekvédelmi vagy fröccsenő víz ellen védett) aljzatok cseréje magasabb, 10 000 – 15 000 Ft/db kategóriába eshet. Ezek az árak a munkadíjat fedik, az új konnektor anyagköltségét többnyire külön kell fizetni .
Példák: Egy egyszerű, szabványos konnektor cseréje akár 5–8 ezer Ft körül megoldható, míg ha okoskonnektort vagy speciális ipari dugaljat szereltetünk, az összköltség akár több tízezer Ft is lehet darabonként (az eszköz magasabb ára miatt) . A villanyszerelők a konnektorcserét rendszerint darabáron adják meg, de kiszállási díj is felmerülhet, ha csak 1-2 darabról van szó (ez jellemzően néhány ezer Ft, lásd lejjebb).
Világítás kiépítés / lámpaszerelés
A lámpatestek felszerelésének és általában a világítás kiépítésének díja nagyban függ a lámpák típusától és a szerelés körülményeitől. Az egyszerűbb munkák olcsóbbak, míg a bonyolultabb vagy nehezen hozzáférhető helyen végzett szerelés drágább. Néhány jellemző ár a 2025-ös adatok alapján:
-
Egyszerű mennyezeti lámpa felszerelése: munkadíj általában 3 000 Ft-tól indul darabonként, tipikusan 7–10 ezer Ft egy átlagos csillár vagy függesztett lámpa felrakása .
-
Komplex vagy nagyméretű lámpatest szerelése: Pl. összetett csillárok, több ágú lámpák – ennek díja akár 10 000 – 40 000 Ft/db is lehet a bonyolultságtól függően .
-
Süllyesztett spotlámpák bekötése: Átlagosan 4 000 – 7 000 Ft/db munkadíjjal kalkulálhatunk .
-
LED szalaggal rejtett világítás kiépítése: Kb. 5 000 – 10 000 Ft/méter az ilyen hangulatvilágítás kialakításának munkadíja .
Speciális körülmények esetén felár merülhet fel. Például mennyezetfűtéssel ellátott födémbe lámpát szerelni kockázatosabb és időigényesebb, ennek felára ~11 000 – 16 000 Ft is lehet lámpánként . Ugyanígy a nagyon magasan vagy nehezen elérhető helyre történő lámpaszerelés díja magasabb, kb. 14 000 – 15 500 Ft is lehet darabonként . Ezek a magasabb összegek magukba foglalják a különleges kihívások miatti többletmunkát (állványozás, speciális rögzítési technika stb.).
Biztosítéktábla csere
A biztosítéktábla (elosztó) cseréjének költsége a tábla méretétől (modulok számától) és a szükséges átalakítás mértékétől függ. A munkadíj jellemző minimuma kb. 18–20 ezer Ft, de ez kisebb (4–6 kismegszakítós) táblára vonatkozik . Egy átlagos lakáselosztó (6–12 modulos) cseréje rendszerint 25 000 – 45 000 Ft körüli összegbe kerül munkadíjként . Nagyobb, 3 fázisú vagy több körös tábláknál, ahol FI-relé beépítése is szükséges, a munkadíj és a szükséges szerelés felső határa elérheti a 60–70 ezer Ft-ot is .
Megbízható források 18 000 – 69 000 Ft közötti tartományt adnak meg a biztosítéktábla-csere munkadíjára . Alsó értéknek a kisebb munkák, felsőnek a komplexebb csere (pl. több mint 6 áramkör, új fi-relé beépítése) tekinthető. Anyagköltség: Általában a kismegszakítók, FI-relé, doboz árát nem tartalmazza a fenti munkadíj – ezek további tízezer forintos nagyságrendet jelenthetnek. Például egy cég teljes körű díja (anyaggal együtt, minőségi alkatrészekkel) ~69 000 Ft 6 áramkörre FI-relével , további ~3 000 Ft per plusz áramkör költséggel .
Teljes elektromos hálózat kiépítése (újravezetékezés)
Egy lakás vagy ház teljes villamos hálózatának kiépítése vagy felújítása jelentős tétel, melyet a szakemberek többféleképpen árazhatnak. Két gyakori módszer: négyzetméter alapú vagy szerelvény (kiállás) alapú kalkuláció.
-
Négyzetméter alapú díj: 2024–2025-ben jellemzően 11 000 – 16 000 Ft/m² áron vállalják a teljes villanyszerelést (alapanyagokkal együtt) . Ez az ár tartalmazza a teljes újrahúzás munkadíját – pl. vésést, vezeték behúzást, dobozolást, kötéseket, egy új biztosítéktábla beépítését – és az ehhez szükséges alapszintű anyagokat (védőcsövek, kötődobozok, rögzítő elemek) . Nem tartalmazza viszont általában a szerelvényezés (kapcsolók, konnektorok, lámpatestek felszerelésének) költségét , azt külön tételként számolják. Ennek alapján például egy 50 m²-es lakás teljes villamos felújítása ~700–800 ezer Ft körül indul (anyag+munkadíj) , míg egy 100 m²-es családi ház újrahuzalozása akár ~2 millió Ft is lehet a magasabb fajlagos igények miatt. (Utóbbi gyakran magában foglal 3 fázis bekötést, kerti áramköröket stb., ezért drágább.)
-
Kiállás (szerelvény) alapú díj: Sok villanyszerelő úgy kalkulál, hogy megszámolja az összes kiépítendő pontot – konnektorok, kapcsolók, lámpakiállások számát – és ~20 000 Ft-tal szorozza meg pontonként . Például 30 kiállás esetén kb. 600 000 Ft az alapszerelés, + hozzá jön a biztosítéktábla és a szerelvények felrakásának költsége . Panellakásoknál némileg magasabb, ~21 900 Ft/kiállás díjat is említenek az átlagos nehezebb vésés miatt . Ez a módszer hasonló nagyságrendet ad, mint a négyzetméteres kalkuláció. Átlagosan lakásfelújításnál 20 000 Ft/kiállás jó becslésnek tekinthető, melyet a végén korrigálnak a pontos igények alapján .
Megjegyzés: A teljes hálózat kiépítésének költsége mindig egyedi felmérés kérdése. A fenti átlagok tájékoztató jellegűek, a pontos árhoz a szakemberek helyszíni felmérés után adnak ajánlatot . A komplexitást növelő tényezők – pl. bonyolultabb okosotthon rendszer, automatizálások – további munkadíj-növekedést okoznak.
Hibajavítások, hibaelhárítás
A kisebb elektromos hibák javítását többnyire óradíj alapon számolják fel, minimum díjjal vagy kiszállási díjjal kiegészítve. 2023-ban az általános óradíj országosan 8 000 – 12 000 Ft/óra volt, ez 2025-re várhatóan 10 000 – 15 000 Ft/órára emelkedik az iparági trendek szerint . Ebben szerepet játszik a szakemberhiány és a bérek növekedése. Regisztrált villanyszerelők (akik hivatalos ELMŰ/E.ON ügyintézést is végezhetnek) jellemzően a felső tartományban kérnek, ~5 500 – 10 500 Ft/óra vagy még magasabb díjjal .
Szinte minden esetben van kiszállási díj vagy minimális díj, ha hibajavításról van szó. Ennek mértéke nagyon változó: cégek egy része 5–10 ezer Ft körüli alapdíjat számít fel a megjelenésért (Budapesten gyakran 10 000 Ft, vidéken 5 000 Ft körül) , de előfordulhat akár 15–20 ezer Ft is, főleg ha nagy távolságra vagy sürgősséggel kell menni . Egy friss összegzés szerint a kiszállási díjak átlagosan 5 500 – 21 500 Ft között mozognak , az utóbbi extrém esetekre vonatkozik. Éjszakai vagy hétvégi vészhelyzeti hibaelhárítás külön felárat jelent: ilyenkor a munkadíjra +25–30% felárat tipikusak a szolgáltatók , sőt egyes villanyszerelők külön sürgősségi óradíjat alkalmaznak (pl. akár 16 000 – 35 000 Ft/óra) a normál hibakeresésnél magasabb tarifával .
Összefoglalva, egy tipikus lakossági hibajavítás (pl. zárlat keresése, kapcsoló hibaelhárítása) kiszállással együtt 15–30 ezer Ft költségű tételre tehető, a ráfordított idő függvényében. A nagy szórást az okozza, hogy egy kisebb munka (fél óra munkaidő) is általában meg fog téríttetni minimum 1 óra díjjal + kiszállás, míg egy komolyabb hiba elhárítása több órát és anyagot is igénybe vehet.
E.ON mérőhely szabványosítás
Amikor a régi mérőóraszekrényt és csatlakozó fővezetéket szabványosítani kell (pl. bővítéshez, napelemes rendszer telepítéséhez vagy elavult kialakítás miatt), a mérőhely szabványosításának komplett költsége jellemzően 150 000 – 240 000 Ft között mozog, minden járulékos költséget beleszámolva . Ebbe beletartozik a tervezés/engedélyeztetés, az új mérőhely doboz és alkatrészek, a szerelés és a szükséges dokumentáció. A pontos ár nagyban függ az adott szolgáltatótól és a helyi viszonyoktól.
E.ON hálózati területen (illetve hasonlóan az MVM szolgáltatási területein) a szabványosítás tipikus munkadíja ~110 000 – 180 000 Ft között van , plusz az ehhez tartozó anyagköltségek. Ezzel szemben az Elmű (Budapest) területén az árak magasabbra is rúghatnak: akár 190 000 – 320 000 Ft is lehet a teljes mérőhely-kialakítás . Ennek oka, hogy Budapesten gyakran összetettebb vagy drágább a kivitelezés, illetve az Elmű szabványai eltérhetnek.
A mérőhely szabványosítási díj több részből áll: tartalmazhat alap infrastruktúra kiépítést (95–155 ezer Ft), új fogyasztásmérő szekrény és kapcsolószekrény beépítését (együttesen akár 150–220 ezer Ft), a mérő és kábelezés telepítését (50–85 ezer Ft + 30–55 ezer Ft), valamint a szükséges dokumentáció és felülvizsgálat díját (20–32 ezer Ft) . Az árak szolgáltatónként is változhatnak, de a teljes költség végül egy átfogó csomagként jelentkezik. Egyes villanyszerelő vállalkozások csomagdíjat hirdetnek: például ~250 000 Ft-tól lakásoknak, ~400 000 Ft-tól családi házaknak a szabványosításra (minden anyaggal együtt) . Az esetleges teljesítménybővítés díja (ha a főbiztosíték amperértékét emelik) ezen felül kb. 55 000 – 95 000 Ft szokott lenni a szükséges plusz munkák miatt.
Regionális és egyéb árkülönbségek
Átlagos villanyszerelési munkadíj (kiállásonként) néhány magyar városban, 2025 eleji JóSzaki adatbázis alapján. Látható, hogy Budapest és egyes nyugat-magyarországi városok (pl. Székesfehérvár, Pécs) átlagárai magasabbak, míg más területeken (pl. Nyíregyháza, Szeged) alacsonyabb átlagok jellemzőek.
A piaci árak régiónként eltérhetnek. Általánosságban Budapesten és Pest megyében magasabbak a díjak (a fenti árak felső határához közelítenek), míg vidéken némelyest alacsonyabbak lehetnek az órabérek és darabárak. Például a vidéki nagyvárosok közül Nyíregyházán ~7 700 Ft/kiállás körüli átlagárat mértek, míg Székesfehérváron 11 000 Ft felettit. Ugyanígy egy átlagos óradíj Budapesten inkább 10–15 ezer Ft, míg kisebb városokban előfordulhat 6–8 ezer Ft is (bár 2025-re ez utóbbiak is emelkedőben vannak) . A kiszállási díj is gyakran magasabb a fővárosban vagy hosszabb utazás esetén.
Speciális szaktudást igénylő feladatok szintén drágábbak. Az intelligens otthon rendszerek, automatizációk telepítése komplexebb, így ezekért a villanyszerelők magasabb díjat kérnek . Például egy okosotthon vezérlés kiépítése nem csak az eszközök magasabb árát jelenti, de a programozás, extra munkaráfordítás miatt a munkadíj is meghaladhatja a hagyományos szerelési díjakat. Emellett a sürgősség, a garantált határidő (pl. hétvégi vagy azonnali munka) és a garanciavállalás is felárat eredményezhet. A hétvégi munkavégzés tipikusan +25–30% felárat jelent a normál díjakon felül .
Végezetül, mindig kérjünk részletes árajánlatot a konkrét munkára. A fenti számok átlagokat és irányárakat mutatnak 2024–2025-ben, de egy adott munka tényleges díja eltérhet a körülményektől függően. A megbízható, regisztrált villanyszerelő kiválasztása során ne csak az árat, hanem a referenciákat és a garanciákat is vegyük figyelembe – hosszú távon ez kifizetődőbb lehet.
Források: Szakmai árgyűjtő oldalak, villanyszerelő vállalkozások árlistái és iparági elemzések 2024–2025-ből, úgymint JóSzaki platform statisztikák , SzakiWeb cikkek , Árfürkész.hu elemzés , valamint a Budaörsi Napló iparági előrejelzése .