Dimmerek áttekintő táblázata

Címszavakban

A villanyszerelésben és a világítástechnikában a dimmerek (fényerőszabályzók) kiválasztásakor több szempont is mérvadó: milyen típusú fényforrást támogatnak (halogén, LED, hagyományos izzó, kompakt fénycső), mekkora a teljesítmény-tartomány, milyen a vezérlés módja (fali forgatós, nyomógombos, okosotthon-integráció), és természetesen a gyártói minőség, ár, funkciók. Az alábbi táblázat néhány, a piacon elterjedt dimmert hasonlít össze általános jellemzőik alapján. A konkrét termékeknél érdemes mindig a gyártói dokumentációt áttekinteni, mert a részletek (maximális terhelés, kompatibilis fényforrások) eltérhetnek.

Márka / Típus Dimmer típusa Terhelés típusa Teljesítmény-tartomány Főbb jellemzők / Különleges funkciók Átlagos árkategória
Schneider Electric – SEDNA Forgatós dimmer (fali süllyesztett) Leading edge (főleg halogén, izzó) – bizonyos LED-ekkel kompatibilis ~ 40–400 W (izzó/halogén), LED-nél típustól függően 3–150 W Egyszerű szerelés, állítható minimális fényerő, csendes működés Közepes (10–15 ezer Ft körül)
Legrand – Valena Next Nyomógombos (elektronikus) dimmer Trailing edge – kifejezetten LED-kompatibilis változat is LED: max. ~150 W, Halogén/izzó: ~400 W Memóriafunkció (emlékszik az utolsó fényerőre), lapos dizájn, többféle keret színben Közepes-felső (15–25 ezer Ft)
Philips – Hue Dimmer Switch (Smart) Vezeték nélküli okosdim- mer (ZigBee / app) Kifejezetten Hue LED-lámpák / okosizzók vezérléséhez Virtuálisan nincs wattkorlát (a lámpákon múlik), 1–50 Hue-eszköz Okosotthon-integráció, falra rögzíthető vagy távirányítóként is használható, elemről működik Felső (20–30 ezer Ft)
Finder – Type 15 dimmer (DIN sín) DIN-sínre szerelhető elektronikus dimmer Leading vagy trailing edge változat, programozható LED-üzemmód ~ 3–300 W LED, 400–500 W hagyományos izzó/halogén Bemeneti vezérlés akár nyomógombról, panelen finombeállítás, ipari/otthoni használat Közepes-felső (15–30 ezer Ft)
Jung – 1254 UDE Forgatós (egysínű modul), fali süllyesztett kivitel Leading/trailing edge automatikus felismerés Max. 20–420 W (LED esetén ~3–100 W) Automatikusan felismeri a terhelés típusát, csendes, megbízható Felső kategória (25 ezer Ft felett)
DIY Economy Dimmer (általános no-name) Forgatós, alap elektronikus triakos Leading edge
(ált. halogén/izzó)
Max. ~200–300 W Alacsony ár, korlátozott élettartam, gyakran nem támogat LED-et Olcsó (3–8 ezer Ft)

Fontos tudnivalók a dimmerek kiválasztásához

  • Terhelés típusa: A dimmernek kompatibilisnek kell lennie a fényforrással (hagyományos izzó, halogén, LED, kompakt fénycső). Különösen LED-es fényforrásoknál kulcsfontosságú a „Leading edge” (felfutó él) vs. „Trailing edge” (lefutó él) kompatibilitás.
  • Teljesítmény-tartomány: Mind az alsó, mind a felső határ lényeges. Ha túl kicsi a terhelés (pl. 1–2 LED-es lámpa), nem minden dimmer indul stabilan. Ha túl nagy a terhelés, a dimmer tönkremehet.
  • Mechanikai kivitel: Fali (süllyesztett) dimmer esetén a beépítési méret és a kapcsoló típus (forgó, nyomógomb, csúszka) számít. Din-sínes megoldásnál a kapcsolószekrénybe építve a vezérlés legtöbbször nyomógombokról, buszról vagy relékimenetről történik.
  • Extra funkciók: Némely dimmer memóriával rendelkezik (utolsó beállított fényerő visszaállítása), mások okosotthon-rendszerbe integrálhatók (pl. ZigBee, Z-Wave, KNX). Ezek több kényelmet és rugalmas szabályozást adnak, de drágábbak.
  • Zajmentesség: Olcsóbb dimmerek kisfrekvenciás búgást okozhatnak a transzformátorokban vagy magában a fényforrásban. A minőségi dimmer és lámpa párosítással sokkal halkabb a működés.

Összefoglaló

Ad 2
Online Marketing és Pszichológia című könyv

A megfelelő dimmer kiválasztásához érdemes először tisztázni a főbb paramétereket: milyen fényforrás(ok)at szeretnénk szabályozni, mekkora összteljesítményűek, és milyen működési (telepítési) környezetben lesz használva. A fenti áttekintő táblázat néhány tipikus dimmert mutat be, de a piacon még sok hasonló megoldás található. Mindenképp javasolt a gyártói ajánlásokat megnézni, mivel a LED-es fényforrások kompatibilitása néha szűkebb körű, és fontos, hogy a dimmer típusa (leading edge, trailing edge) passzoljon a lámpák vezérlési igényeihez. A jól megválasztott dimmer kényelmes, biztonságos és energiatakarékos módját nyújtja a világításnak, és elkerülhetők a vibrálás, zúgás vagy idő előtti meghibásodások.

Ad 3
Tanulj reklámpszichológiát a könyvemből

Címkék:

Ne maradj le

Ajánljuk

Csak 5775 Ft

Népszerű

Male electrician working in switchboard. Male electrician in overalls working with electricity.

Elektromos hálózat tervezése, számítások (pl. vezeték keresztmetszet számítása, túláramvédelem)

„Túl kell méretezni egy kicsit, biztos, ami biztos.” Ez a mondat sokszor elhangzik egy villanyszerelő műhelyében, amikor egy új hálózatot terveznek, vagy egy régi rendszert korszerűsítenek. A gyakorlatias gondolkodás megvédhet a hibáktól – de vajon elég-e? Az elektromos hálózatok precíz tervezése ma már nemcsak technikai, hanem energetikai, gazdaságossági és biztonsági kérdés is. A múlt század...
Terminal blocks and distribution blocks, close up.

Elosztószekrény és biztosítékok szerepe

Első látásra az elosztószekrény és a benne sorakozó biztosítékok csupán szürke lakatszekrény a pinceszinten: felnyitjuk, kattan egy kismegszakító, és az emeleti lámpa újra világít. A villamosipar történetének azonban egyik legdrámaibb pillanata kapcsolódik hozzájuk. Amikor Thomas Edison 1880. március 19‑én New Yorkban szabadalmaztatta a „Safety Fuse Blockot”, még nem sejtette, hogy a következő másfél évszázadban az...
Auto mechanic checking car battery voltage

Kisfeszültségű hálózatok típusa

A villanyszerelői gyakorlatban a „kisfeszültség” kifejezés első hallásra egyszerűnek tűnik: Európában mindaz a váltakozó áramú hálózat, amely 1000 V AC alatt marad, illetve egyenáramnál 1500 V DC alatt tartja a kapocsfeszültséget. A hétköznapi valóság azonban összetettebb. A jogi‑szabványos kategória mögött eltérő hálózati struktúrák, földelési filozófiák, védelmi stratégiák és felhasználói kockázatok állnak, amelyek a szakembert egészen más döntésekre kényszerítik egy...
Preparatory phase of house renovation.

Fázis, null, földelés – mit jelentenek?

Ha egy villanyszerelő kézbe veszi a fáziskeresőt, a legtöbb megrendelő csupán annyit lát: a csavarhúzó végén felvillan a neon, a szakember pedig elégedetten bólint: „van fázis”. Valójában ennél sokkal összetettebb döntésháló lép működésbe: melyik vezető hordoz potenciált, hová tér vissza az áram, hol csurog le a hibaáram, és milyen úton teremtjük meg azt a mesterséges...

Kapcsolat

© Copyright 2025