Így válassz energiahatékony háztartási gépet

Címszavakban

A háztartási gépek és elektronikai berendezések ma már nélkülözhetetlenek a mindennapokban, ám sokszor nehéz választani a boltok polcain sorakozó termékek közül. Nem elég, ha az árra figyelünk: hosszú távon a fenntarthatóság és az energiahatékonyság is kulcsfontosságú. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat és szempontokat, amelyek alapján könnyebb lesz megtalálni a pénztárcabarát és környezetkímélő megoldásokat.

Mire van valójában szükségünk?

Mielőtt a megrakott polcok közt bolyonganánk, érdemes végiggondolni, hogy milyen igényeink vannak. Egy egyfős háztartásnak például valószínűleg nincs szüksége a legnagyobb méretű mosógépre vagy hűtőszekrényre, amely nem csak magasabb beszerzési költséget, de nagyobb energia- és vízfogyasztást is jelent. Egy alulméretezett készülék viszont túlterhelődhet, így rövidülhet az élettartama. A lényeg tehát a megfelelő kapacitás, teljesítmény és funkciók megválasztása.

Energiacímkék és betűkódok: hogyan értelmezzük őket?

A boltban kapható háztartási berendezéseken kötelezően szerepelnek az energiacímkék, amelyek segítenek eldönteni, mennyire takarékosan működik a készülék. 2021 márciusától az EU-ban bevezették az új energiacímkéket, egyszerűsítve a skálát A-tól G-ig. Az “A” jelzés az aktuálisan legjobbnak számító energiahatékonysági szintet jelenti, a “G” pedig a legkevésbé takarékos berendezéseket mutatja.

  • Fogyasztás kWh/év: Szinte minden termék esetében megtalálhatjuk, mennyi villamos energiát (és néha vizet) fogyaszt éves szinten.
  • Tájékoztató piktogramok: Például egy mosógépnél tüntetik fel a dob kapacitását, a mosási és centrifugálási hatékonyságot, valamint a zajszintet is.

Az új címkék a hűtőszekrényektől, fagyasztóktól kezdve a borhűtőkön, mosógépeken, mosó-szárítókon, mosogatógépeken át, tévék, kijelzők és fényforrások esetében is elérhetők. Részletesebb információkat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) weboldalán találunk.

Mit jelent az ökocímke?

A “zöld” vagy ökocímkés termékeket olyan gyártók készítik, amelyek környezetbarát technológiát alkalmaznak a teljes életciklus során – legyen szó anyaghasználatról, hulladékkezelésről vagy az energia- és vízfogyasztás minimalizálásáról. Két gyakran előforduló jelzés:

Ad 2
Online Marketing és Pszichológia című könyv
  • EU Ecolabel (virágmotívum): Az Európai Unió ökocímkéje, amely szigorú előírások teljesítését igazolja.
  • Magyar ökocímke (kocsánytalan tölgy): Hasonlóan szigorú szabályok szerint minősített termékek.

Ha a gépen ilyet látunk, biztosak lehetünk abban, hogy nem csupán az energiafogyasztás terén kiemelkedő, hanem a gyártási és újrahasznosítási folyamatot is a fenntarthatóság hatja át.

Külföldről vásárolnánk? Mire figyeljünk?

Ha külföldi webshopból rendelnénk, akkor:

  • Ellenőrizzük a feszültség- és konnektorkompatibilitást: A nálunk megszokott 230 V-os hálózat és a Schuko-dugók/konnektorok eltérhetnek más országok szabványaitól.
  • Biztonsági előírások: Győződjünk meg róla, hogy a termékek rendelkeznek a szükséges CE-jelölésekkel, valamint megfelelnek a magyar/jogosultsági terület szerinti előírásoknak.
  • Garanciális feltételek: Érdemes tisztázni, milyen garanciát vállal a külföldi forgalmazó, és milyen költséggel jár, ha hiba esetén vissza kell küldeni a készüléket.

Az energiatakarékos készülékek tudatos használata

Nem elég hatékony készüléket vásárolni, ha nem használjuk őket tudatosan. Néhány tipp a mindennapokban:

  • Stand-by üzemmód kerülése: Sok eszköz kikapcsoláskor is fogyaszt áramot. Használjunk kapcsolóval ellátott elosztósort, hogy egy gombnyomással áramtalaníthassuk a TV-t, DVD-lejátszót, számítógépet.
  • Optimális elhelyezés: A hűtőszekrényt hűvös, jól szellőző, tűzhelytől vagy radiátortól távoli helyre állítsuk, hogy a kompresszor ne dolgozzon feleslegesen sokat.
  • Hatékony mosás és mosogatás: A mosó- és mosogatógépet érdemes csurig megtölteni, lehetőleg ECO vagy alacsony hőmérsékletű programon indítani, ha a textil vagy az edények piszkossági szintje engedi.

Összefoglalás

Amikor háztartási gépet vagy elektronikai berendezést vásárolunk, kiemelten fontos figyelni annak energiafogyasztására, illetve az ökocímkékre és az energiacímkére. Nemcsak a környezetünk számára jelent előnyt, ha kevesebb energiát fogyasztunk, de a pénztárcánk is meghálálja a hosszú távon alacsonyabb rezsiköltséget. A tudatos vásárláshoz elegendő betartani néhány alapvető elvet: gondoljuk át, mekkora és milyen teljesítményű készülékre van szükségünk, keressük a magasabb energiatakarékossági besorolásokat, és használjuk a termékeket megfontoltan.

A MEKH és más fogyasztóvédelmi szervezetek számos hasznos anyagot tesznek közzé az energiatudatos döntések megkönnyítésére. Ha pedig külföldről hoznánk be készüléket, ügyeljünk a szabványos csatlakozásra, a biztonságra és a garanciális feltételekre. Így a fenntarthatóság jegyében élvezhetjük az elektronikai eszközök nyújtotta kényelmet, anélkül hogy a számlák az egekbe szöknének vagy a környezetünk túlságosan megsínylené fogyasztási szokásainkat.

Ad 3
Tanulj reklámpszichológiát a könyvemből

Címkék:

Ne maradj le

Ajánljuk

Csak 5775 Ft

Népszerű

Male electrician working in switchboard. Male electrician in overalls working with electricity.

Elektromos hálózat tervezése, számítások (pl. vezeték keresztmetszet számítása, túláramvédelem)

„Túl kell méretezni egy kicsit, biztos, ami biztos.” Ez a mondat sokszor elhangzik egy villanyszerelő műhelyében, amikor egy új hálózatot terveznek, vagy egy régi rendszert korszerűsítenek. A gyakorlatias gondolkodás megvédhet a hibáktól – de vajon elég-e? Az elektromos hálózatok precíz tervezése ma már nemcsak technikai, hanem energetikai, gazdaságossági és biztonsági kérdés is. A múlt század...
Terminal blocks and distribution blocks, close up.

Elosztószekrény és biztosítékok szerepe

Első látásra az elosztószekrény és a benne sorakozó biztosítékok csupán szürke lakatszekrény a pinceszinten: felnyitjuk, kattan egy kismegszakító, és az emeleti lámpa újra világít. A villamosipar történetének azonban egyik legdrámaibb pillanata kapcsolódik hozzájuk. Amikor Thomas Edison 1880. március 19‑én New Yorkban szabadalmaztatta a „Safety Fuse Blockot”, még nem sejtette, hogy a következő másfél évszázadban az...
Auto mechanic checking car battery voltage

Kisfeszültségű hálózatok típusa

A villanyszerelői gyakorlatban a „kisfeszültség” kifejezés első hallásra egyszerűnek tűnik: Európában mindaz a váltakozó áramú hálózat, amely 1000 V AC alatt marad, illetve egyenáramnál 1500 V DC alatt tartja a kapocsfeszültséget. A hétköznapi valóság azonban összetettebb. A jogi‑szabványos kategória mögött eltérő hálózati struktúrák, földelési filozófiák, védelmi stratégiák és felhasználói kockázatok állnak, amelyek a szakembert egészen más döntésekre kényszerítik egy...
Preparatory phase of house renovation.

Fázis, null, földelés – mit jelentenek?

Ha egy villanyszerelő kézbe veszi a fáziskeresőt, a legtöbb megrendelő csupán annyit lát: a csavarhúzó végén felvillan a neon, a szakember pedig elégedetten bólint: „van fázis”. Valójában ennél sokkal összetettebb döntésháló lép működésbe: melyik vezető hordoz potenciált, hová tér vissza az áram, hol csurog le a hibaáram, és milyen úton teremtjük meg azt a mesterséges...

Kapcsolat

© Copyright 2025