• 2024.11.20. 21:46

Villámgyors Villanyszerelő

Ha villanyszerelőre van szükséged, akkor keress minket!

1.5-ös vezeték: Mennyit bír?

A male electrician works in a switchboard with an electrical connecting cable.A male electrician works in a switchboard with an electrical connecting cable.

Ha villanyszerelésről van szó, az egyik leggyakrabban használt fogalom a vezeték keresztmetszete. Ez a szám, amit általában négyzetmilliméterben (mm²) adunk meg, azt mutatja meg, hogy a vezeték réz magja mekkora területű – és ezáltal mennyi áramot képes biztonságosan szállítani. Az otthoni villanyszerelésben az egyik leggyakoribb méret az 1.5 mm²-es vezeték. De vajon mennyi is ez? Mit jelent ez a gyakorlatban? És ami a legfontosabb: mennyit is bír egy ilyen vezeték?

Először is fontos megérteni, hogy egy vezeték terhelhetősége, vagyis az a maximális áram, amit biztonságosan szállíthat, nem csak a keresztmetszetétől függ. Nagy szerepe van a szigetelés anyagának, a környezeti hőmérsékletnek, a vezeték elhelyezésének és még számos egyéb tényezőnek. Mégis, általános iránymutatásként elmondható, hogy egy 1.5 mm²-es réz vezeték általában 16-18 amper körüli áramot bír el.

De mit is jelent ez a gyakorlatban? Ahhoz, hogy ezt megértsük, egy kicsit barátkoznunk kell a watt fogalmával. A watt az elektromos teljesítmény mértékegysége, ami megmutatja, hogy egy adott eszköz mennyi energiát használ fel egy másodperc alatt. Kiszámítása egyszerű: a feszültséget (ami a háztartásokban általában 230 volt) megszorozzuk az áramerősséggel (amit amperben mérünk). Így egy 16 amperes terhelés 230 voltos hálózaton 230V * 16A = 3680W, azaz 3680 watt teljesítményt jelent.

Azonban, és ez nagyon fontos, ez a 3680 watt csak rövid ideig, megszakításokkal érvényes terhelés. Ha a vezetéket falban, szigetelésben helyezzük el, és hosszú távú, folyamatos terhelésnek tesszük ki, akkor alacsonyabb értékekkel kell számolnunk, általában 12-14 amper, azaz 2760-3220 watt körül. Miért van ez? Azért, mert a vezetékben folyó áram hőt termel, és ha ezt a hőt nem tudja leadni (például mert be van építve egy falba), akkor túlmelegedhet, ami a szigetelés vagy akár a vezeték sérüléséhez, végső soron tűzhöz vezethet.

Szóval, amikor azt mondjuk, hogy egy 1.5 mm²-es vezeték 2700-3200 wattot bír hosszú távon, azt is mondjuk, hogy ennyi az a maximális teljesítmény, amit rábízhatunk, ha azt akarjuk, hogy a vezeték biztonságosan, megbízhatóan működjön éveken, évtizedeken át.

De hogyan is néz ki ez a gyakorlatban? Vegyünk egy példát: egy átlagos hajszárító teljesítménye 1200-2000 watt körül van. Egy porszívó 1000-1500 watt körül fogyaszt. Egy modern hűtőszekrény 100-200 wattot, egy LED TV 50-150 wattot. Láthatjuk, hogy egy 1.5 mm²-es vezeték bőven elbír egy-egy ilyen eszközt. De ha ugyanarra a vezetékre rákötünk egy hajszárítót, egy porszívót és mondjuk egy hősugárzót (ami akár 2000 watt is lehet), akkor könnyen túlléphetjük a biztonságos határt.

Ezért is olyan fontos, hogy a villanyszerelést mindig szakemberre bízzuk, aki ismeri a szabványokat, a vezetékek tulajdonságait és a készülékek fogyasztását. Ő tudja megtervezni, hogy melyik áramkörre mi kerüljön, hol van szükség vastagabb vezetékre, hol kell külön áramkört húzni a nagyfogyasztású eszközöknek.

Összefoglalva tehát, egy 1.5 mm²-es réz vezeték hosszútávon, folyamatos terhelés mellett általában 2700-3200 watt körüli teljesítményt bír el biztonságosan. Ez bőven elég egy átlagos háztartás legtöbb eszközéhez, de a nagyfogyasztású készülékek, mint a villanykazán, az elektromos tűzhely vagy a klíma, általában vastagabb, 2.5 vagy 4 mm²-es vezetéket igényelnek.

De talán a legfontosabb tanulság, hogy bár jó, ha van fogalmunk az alapvető villanyszerelési ismeretekről, a komolyabb munkákat mindig bízzuk szakemberre. Az elektromosság veszélyes üzem, egy túlterhelt, felhevült vezeték komoly tüzet, egy rosszul bekötött konnektor halálos áramütést okozhat. A villanyszerelő nem csak a vezeték keresztmetszetével van tisztában, hanem az összes többi tényezővel is, ami a biztonságos és megbízható működéshez kell.

Úgyhogy ha legközelebb felmerül, hogy valamit be kéne kötni, vagy át kéne szerelni, jusson eszünkbe: egy 1.5 mm²-es vezeték sokat bír – de nem mindent. És ami ennél is fontosabb: a mi életünk és otthonunk biztonsága mindennél többet ér. Bízzuk a villanyszerelést a profikra!

You cannot copy content of this page