Dimmerek áttekintő táblázata

Címszavakban

A villanyszerelésben és a világítástechnikában a dimmerek (fényerőszabályzók) kiválasztásakor több szempont is mérvadó: milyen típusú fényforrást támogatnak (halogén, LED, hagyományos izzó, kompakt fénycső), mekkora a teljesítmény-tartomány, milyen a vezérlés módja (fali forgatós, nyomógombos, okosotthon-integráció), és természetesen a gyártói minőség, ár, funkciók. Az alábbi táblázat néhány, a piacon elterjedt dimmert hasonlít össze általános jellemzőik alapján. A konkrét termékeknél érdemes mindig a gyártói dokumentációt áttekinteni, mert a részletek (maximális terhelés, kompatibilis fényforrások) eltérhetnek.

Márka / Típus Dimmer típusa Terhelés típusa Teljesítmény-tartomány Főbb jellemzők / Különleges funkciók Átlagos árkategória
Schneider Electric – SEDNA Forgatós dimmer (fali süllyesztett) Leading edge (főleg halogén, izzó) – bizonyos LED-ekkel kompatibilis ~ 40–400 W (izzó/halogén), LED-nél típustól függően 3–150 W Egyszerű szerelés, állítható minimális fényerő, csendes működés Közepes (10–15 ezer Ft körül)
Legrand – Valena Next Nyomógombos (elektronikus) dimmer Trailing edge – kifejezetten LED-kompatibilis változat is LED: max. ~150 W, Halogén/izzó: ~400 W Memóriafunkció (emlékszik az utolsó fényerőre), lapos dizájn, többféle keret színben Közepes-felső (15–25 ezer Ft)
Philips – Hue Dimmer Switch (Smart) Vezeték nélküli okosdim- mer (ZigBee / app) Kifejezetten Hue LED-lámpák / okosizzók vezérléséhez Virtuálisan nincs wattkorlát (a lámpákon múlik), 1–50 Hue-eszköz Okosotthon-integráció, falra rögzíthető vagy távirányítóként is használható, elemről működik Felső (20–30 ezer Ft)
Finder – Type 15 dimmer (DIN sín) DIN-sínre szerelhető elektronikus dimmer Leading vagy trailing edge változat, programozható LED-üzemmód ~ 3–300 W LED, 400–500 W hagyományos izzó/halogén Bemeneti vezérlés akár nyomógombról, panelen finombeállítás, ipari/otthoni használat Közepes-felső (15–30 ezer Ft)
Jung – 1254 UDE Forgatós (egysínű modul), fali süllyesztett kivitel Leading/trailing edge automatikus felismerés Max. 20–420 W (LED esetén ~3–100 W) Automatikusan felismeri a terhelés típusát, csendes, megbízható Felső kategória (25 ezer Ft felett)
DIY Economy Dimmer (általános no-name) Forgatós, alap elektronikus triakos Leading edge
(ált. halogén/izzó)
Max. ~200–300 W Alacsony ár, korlátozott élettartam, gyakran nem támogat LED-et Olcsó (3–8 ezer Ft)

Fontos tudnivalók a dimmerek kiválasztásához

  • Terhelés típusa: A dimmernek kompatibilisnek kell lennie a fényforrással (hagyományos izzó, halogén, LED, kompakt fénycső). Különösen LED-es fényforrásoknál kulcsfontosságú a „Leading edge” (felfutó él) vs. „Trailing edge” (lefutó él) kompatibilitás.
  • Teljesítmény-tartomány: Mind az alsó, mind a felső határ lényeges. Ha túl kicsi a terhelés (pl. 1–2 LED-es lámpa), nem minden dimmer indul stabilan. Ha túl nagy a terhelés, a dimmer tönkremehet.
  • Mechanikai kivitel: Fali (süllyesztett) dimmer esetén a beépítési méret és a kapcsoló típus (forgó, nyomógomb, csúszka) számít. Din-sínes megoldásnál a kapcsolószekrénybe építve a vezérlés legtöbbször nyomógombokról, buszról vagy relékimenetről történik.
  • Extra funkciók: Némely dimmer memóriával rendelkezik (utolsó beállított fényerő visszaállítása), mások okosotthon-rendszerbe integrálhatók (pl. ZigBee, Z-Wave, KNX). Ezek több kényelmet és rugalmas szabályozást adnak, de drágábbak.
  • Zajmentesség: Olcsóbb dimmerek kisfrekvenciás búgást okozhatnak a transzformátorokban vagy magában a fényforrásban. A minőségi dimmer és lámpa párosítással sokkal halkabb a működés.

Összefoglaló

Ad 2
Online Marketing és Pszichológia című könyv

A megfelelő dimmer kiválasztásához érdemes először tisztázni a főbb paramétereket: milyen fényforrás(ok)at szeretnénk szabályozni, mekkora összteljesítményűek, és milyen működési (telepítési) környezetben lesz használva. A fenti áttekintő táblázat néhány tipikus dimmert mutat be, de a piacon még sok hasonló megoldás található. Mindenképp javasolt a gyártói ajánlásokat megnézni, mivel a LED-es fényforrások kompatibilitása néha szűkebb körű, és fontos, hogy a dimmer típusa (leading edge, trailing edge) passzoljon a lámpák vezérlési igényeihez. A jól megválasztott dimmer kényelmes, biztonságos és energiatakarékos módját nyújtja a világításnak, és elkerülhetők a vibrálás, zúgás vagy idő előtti meghibásodások.

Ad 3
Tanulj reklámpszichológiát a könyvemből

Címkék:

Ne maradj le

Ajánljuk

Csak 5775 Ft

Népszerű

Earth night orbit rotate planet star background

A földelési ellenállás mérése

A földelési ellenállás mérésének célja, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a villamos rendszer (otthon, ipari telep, középület stb.) biztonsági földelése megfelelően kiépített és hatékony. Más szóval, kritikus fontosságú, hogy áramütés vagy zárlat esetén a felesleges vagy veszélyes áram a föld felé, gyorsan és elegendően kis ellenállású úton távozhasson, minimalizálva az emberi életre és vagyonra leselkedő veszélyt....
Dimmer light switch

Dimmerek áttekintő táblázata

A villanyszerelésben és a világítástechnikában a dimmerek (fényerőszabályzók) kiválasztásakor több szempont is mérvadó: milyen típusú fényforrást támogatnak (halogén, LED, hagyományos izzó, kompakt fénycső), mekkora a teljesítmény-tartomány, milyen a vezérlés módja (fali forgatós, nyomógombos, okosotthon-integráció), és természetesen a gyártói minőség, ár, funkciók. Az alábbi táblázat néhány, a piacon elterjedt dimmert hasonlít össze általános jellemzőik alapján. A...
Multicolored insulating tapes roll

Ha jönne egy hirtelen lehűlés – néhány gondolat szigetelőszalagokról

Sokan gondolják azt, hogy a szigetelőszalagból kétféle létezik: az egyik szigetel, a másik nem. A valóság azonban jóval árnyaltabb, főleg ha villanyszerelésről van szó. Aki akár hobbiból, akár szakmaként foglalkozik vele, tudja, hogy nagyon nem mindegy, milyen környezetben (például hidegben vagy nedves körülmények között) használja a szalagot, és az sem mellékes, hány réteggel, mennyi tekeréssel...
Close-up. Multicolored insulating tape on a white background.

20 mm-es szigetelőszalagok áttekintő táblázata

Az alábbi táblázat összehasonlít néhány, a szakmai piacon gyakran előforduló 20 mm szélességű (vagy ahhoz közeli) szigetelőszalagot. A márkák, műszaki adatok és egyéb jellemzők változhatnak a kereskedelmi forgalomban, így tájékoztató jellegű. Szerelés során érdemes mindig figyelembe venni a gyártói ajánlásokat és a helyi villamos biztonsági előírásokat. Márka / Típus Szélesség (mm) Hossz (m) Anyag Színválaszték...

Kapcsolat

© Copyright 2025